Jak to z tym smogiem jest?

Włodarze gminy Góra Kalwaria odnieśli się do działań podejmowanych przeze mnie dotyczących smogu i zrobili to na łamach Przeglądu Piaseczyńskiego (nr 203 z 18.07.2018r.). "Pojawiają się głosy" - tak gmina zaczyna swój płatny wywód znaczy, że Strzyżewski czepia się nas i zarzuca, że niewiele się dzieje w zakresie redukcji smogu w mieście. Dlatego odpowiadam, bo nikt inny poza mną i Stowarzyszeniem Nowa Kalwaria nie podnosił do tej pory tej kwestii i nie podejmował działań w tym kierunku.

Wymiana pieców
Gmina chwali się 38 wymienionymi piecami. W gm. Góra Kalwaria pieców zatruwających powietrze jest blisko 3000 (dane gminne - Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ...)! Czy to rzeczywiście powód do satysfakcji?
Nie było chętnych na wymianę pieców i gmina nie wystąpiła o środki! Pytanie dlaczego nie było chętnych i co gmina zrobiła, żeby Mieszkańców zachęcić? Wg mnie za mało, choćby w nagłośnieniu informacji o planowanym projekcie!

Inwestycje
Siedziba biblioteki i remiza w Łubnej nie byłyby termo-modernizowane, gdyby nie nasz inicjatywa (powiatu), do której gmina została zaproszona. Nie wykluczone, że kiedyś Gmina sama mogłaby te projekty zrealizować, ale na pewno nie w 2017 i 2018 roku. Śmiem twierdzić, że to nasz obywatelski projekt Rewitalizacji wiślanej skarpy był impulsem do modernizacji terenów zielonych w Górze Kalwarii. W tej sprawie pisałem już w 2011 roku artykuł w Nad Wisłą i złożyliśmy dwa wnioski obywatelskie na Rewitalizację Wiślanej Skarpy. Pierwszy na 2015 rok zrealizowano w 2017 (darując przy okazji 210 000,00 zł nieuczciwemu wykonawcy), a drugi także w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 będzie realizowany dopiero w tym roku. Kto buduje obwodnicę wiemy.

Czujniki smogu
Wg władz naszej gminy czujnik, który udało nam się zdobyć (od AVIVY - akcja Wiem Czym Oddycham), który  wskazuje nawet 300% przekroczenia norm może wprowadzać w błąd! To dlaczego do tej pory o lepszy (bezbłędny) Gmina nie wystąpiła albo go nie zbudowała? Przecież można było. Stanowisko Gminy może oznaczać, że takie gm. jak Piaseczno czy Lesznowola i setki innych w Polsce, które mają własny system czujników zrobiły to dla zabawy bo czujniki nie są takie jakie stawia WIOŚ?

Drzewa
“Robimy co w naszej mocy...”. Czy wydanie decyzji na wycinkę 27 271 drzew w ciągu 5 lat też się zalicza do tych działań? Przy okazji gmina nakazała dokonać 4316 nasadzeń zastępczych wydając 673 decyzje w tej sprawie. Ile z nich sprawdzono czy zostały zrealizowane? 3. Tak 3! W centrum miasta natomiast drzewa umierają. Na pamiątkę pozostały krawężniki wyznaczające miejsce gdzie smog je zabił.

Inne 'sukcesy'
Gmina zapomniała 'pochwalić się' 250 metrami ścieżki rowerowej (ul. Wierzbowskiego) wybudowanymi w ciągu ostatnich 10 lat! Pewnie też by jej nie było, gdyby Mieszkańcy nie podnieśli tematu przy okazji remontu ul. Ks. Sajny, gdzie aż się prosiło o ścieżkę rowerową (jest na nią miejsce i znajduje się na ważnym ciągu rowerowym). Jako powiat tylko w gm. Góra Kalwaria zbudowaliśmy w ciągu 4 lat 6 km takich ciągów rowerowych. Co z informację i promocją uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego o ograniczeniu palenia niektórymi substancjami, która obowiązuje od 1 lipca. Na razie cisza!

Podsumowanie
Wg mnie za jedyne istotne zadanie, które podjął samorząd gminy, które może mieć w przyszłości realny wpływ na poziom zanieczyszczeń jest podjęcie przed Radę Gminy uchwały o dotacjach na wymianę pieców, ale trzeba ją jeszcze skutecznie wprowadzić w życie. Jako Stowarzyszenie Nowa Kalwaria skierowaliśmy w tej sprawie petycja i wywalczyliśmy dla Góry Kalwarii czujnik smogu. No i najważniejsze, że rozpoczęła się na ten temat dyskusja! Bo skuteczne i długofalowe działania dopiero przed nami!