Czy Góra kalwaria jest bezpieczna? Jakie działania należy podjąć

O najczęstszych zdarzeniach jakie mają miejsce na terenie gminy, o liczbie funkcjonariuszy, monitoringu i o tym co konieczne, aby było bezpiecznie.

Główne zagrożenia
Najtrudniejszymi sprawami dziś w Górze Kalwarii są akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie ciszy nocnej, rajdy samochodem miedzy blokami, sprzedaż narkotyków w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań zbiorowych.

Gdzie są największe problemy
Dość dobrym materiałem analitycznym jest strona policji pokazująca mapę zagrożeń. Zachęcam do zerknięcia na stronę. Wiele ciekawych wniosków można wyciągnąć. Zobacz mapę: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Liczba przestępstw na koniec 2017 roku

 

Liczba wszczętych postępowań

Wykrywalność (%)

ogółem wszystkie przestępstwa

467

61,3

ogółem w 7 kat.

157

29,5

uszczerbek na zdrowiu

13

81,82

bójka pobicie

1

100

uszkodzenie mienia

31

40,63

kradzież cudzej rzeczy

67

20,59

kradzież samochodu

3

14,29

włamania

43

8,33

przestępczość rozbój.

2

66,67

narkotyki

10

100

przest. gosp.

48

52,77

Ostatnie zdarzenia
Napad na bankomat trwał 90 sekund. Wybuch było słychać na Komisariacie w Górze Kalwarii. Sprawcy byli zamaskowani, kamera nad bankomatem wszystko zarejestrowała. Wybuch nastąpił pod wpływem wybuchu mieszanki gazu.

Patrole, liczba funkcjonariuszy
Z informacji Pana Komendanta wynika, że w ciągu dnia na teren całej gminy jest jeden policjant, czasami 2, bywa, że nie ma wcale, oddelegowany do patrolowania (są policjanci za biurkami, dzielnicowi (4), w nocy zwykle jest jeden patrol 2 osobowy. Na plus należy zaznaczyć, że funkcjonariusze dość szybką reagują na zgłoszenia mieszkańców.

Monitoring miejski – nie rozwijany i nieskuteczny
Ewidentnie widać, że jest on nieskuteczny. Działa na terenie miasta 11 kamer, założonych kilka lat temu. Od dłuższego czasu nie rozbudowywano go (poza 6 kamerami na skarpie). Nie ma stałego podglądu na to co się dziej na mieście, co pokazują kamery. W Konstancinie i Piasecznie, są całodobowe dyżury i funkcjonariusze mogą reagować na bieżąco. Kamery zamontowane na skarpie nie są podłączone do monitoringu miejskiego bo serwer jest za mały (słowa wiceburmistrza Góry Kalwarii)! Akty kradzieży i wandalizmu tj. pomazanie sprejem jatek, pomazanie tablic na skarpie czy kradzież maszyny w AR Składzie mimo działania monitoringu nie zidentyfikowano sprawców i nikomu wobec tego nie postawiono zarzutów

Wnioski

1. W komisariacie w Górze Kalwarii jest za mało policjantów. Ponad 10 lat temu było 36 funkcjonariuszy, dziś jest 27 (+2 wakaty). To zdecydowanie za mało. W tej sytuacji te 2 wakaty robią różnicę i nie powinno ich być, bo bywa, że podczas dyżuru jest jeden policjant. Należy uzupełnić wakaty! Pozytywnie mieszkańcy reagowali na praktyki policjantów z psami, które odbywały się w lato 2017. Jednostka z Sułkowic, jednak sama decyduje gdzie takie patrole będą się odbywać.

2. Drugi wątek związany jest z liczbą zgłaszanych zdarzeń. Z prezentowanych przez komendanta liczb wynika, że ludzie nie zgłaszają zdarzeń, a to musi mieć miejsce, aby móc podejmować dalsze kroki prewencyjne i dochodzeniowo-śledcze. Dobrym przykładem są kradzieże rowerów na osiedlu Skierniewicka. Mieszkańcy zgłaszali problem, ale tylko mediom, a policja twierdziła, że problemu nie ma bo nikt nie zgłaszał zdarzeń na komisariacie. Mieszkańcy - zgłaszamy wszelakie zdarzenia!

3. Monitoring musi być rozbudowany i to pilnie. Powinien być pełniony 24h dyżur, przez przeszkolone osoby. Wtedy poczucie bezpieczeństwa wzrośnie. Trzeba też szybko reagować na wszelakie sygnały. Współpraca Straży Miejskiej i policji musi być stała, a wtedy ma szansę być skuteczna. Od 1 stycznia gmina pozostanie z 2 własnymi kamerami i 6 na skarpie, bo umowa z obecnym dostawcą się kończy! W większości infrastruktura należy do firmy, która przetarg na monitoring wygrała.

4. W ostatnich latach odwieczną praktyką jest to, że samorządy finansują zakup radiowozów. Nie powinno tak być, ale tak jest. Tu też gm. Góra Kalwaria powinna partycypować w zakupie samochodów, bo policja chroniąc nas będzie zmuszona jeździć gratami.