Góra Kalwaria bez smogu

Jako mieszkańcy 13 tysięcznego miasta i 26 tysięcznej gminy nie unikniemy problemu smogu. Dziś ważne jest, żebyśmy zaczęli mówić o smogu i zaczęli w końcu działać. Musimy zdać sobie sprawę ze skali tego zjawiska w naszej gminie oraz już dziś należy podjąć działania, które sprawią, że w przyszłości otaczające nas powietrze będzie lepszej jakości.

Przyczyny smogu w Górze Kalwarii

Wydaje się, że w Górze Kalwarii głównymi odpowiedzialnymi za powstawanie smogu są opalane złej jakości węglem przestarzałe piece oraz stare samochody. Sytuację mogą pogarszać niesprzyjające warunki pogodowe. Wiele badań wskazuje, że apogeum smogowe dotyka nas kiedy zaczyna być zimno i trzeba dorzucić do pieca. Warto jest też zdawać sobie sprawę z godzin w jakich przypadają najwyższe stężenia. Zwykle wracamy do domu około 17-18 i wtedy w sezonie zimowym rozpalamy piece. Wtedy też ruch samochodowy osiąga swoje apogeum. Dodatkowo piątkowe korki warszawiaków wyjeżdzających poza stolicę zatruwa nasze miasto. Każda strefa gminy wygląda nieco inaczej i inny jest też poziom smogu. Wszystko jednak zależy od specyfiki miejsca, stopnia ruchu drogowego, zurbanizowania i metod ogrzewania budynków.

Uchwała piecowa i antysmogowa

W 2016 roku gmina podjęła uchwałę dotyczącą refundacji kosztów wymiany pieców na paliwa stałe. Każdy kto wymieni swoje dotychczasowe nieekologiczne urządzenie grzewcze na piec gazowy lub ekogroszek może liczyć na wsparcie do 4000 zł. Wynika to z podjętej przez gminę uchwały. Czy działanie to okazało się skuteczne. Przez blisko 2 lata udało się w ramach tego programu wymienić tylko 49 szkodliwych źródeł ciepła. Niestety brakuje nam wielu danych. Nie wiemy ile może być pieców na paliwa stałe zatruwające Górę Kalwarię. Tym bardziej trudno i sprawdzić choćby szacunkowo jaka jest ich jakość tj. efektywność energetyczna i stopień emisji zanieczyszczeń. Warto też nadmienić, że w tym roku sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę zgodnie, z którą wszystkie nowe instalacje grzewcze muszą spełniać restrykcyjne wymogi. Od 1 lipca 2018 roku będzie zakaz spalania niektórych paliw stałych. A od 2022 roku będzie też wprowadzone ograniczenia w korzystaniu z kotłów słabej jakości. Czy to coś zmieni? Zobaczymy.

Co jest najgorsze

Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, jednak największy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie mają cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Cząsteczki PM10 powodują kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Zdecydowanie gorsze są cząsteczki PM2,5, bo mają tylko 2,5 mikrona i dlatego z łatwością przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. To właśnie dlatego kiedy w powietrzu pojawia się smog, powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze. Szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.

Potrzebne pomiary

Przed smogiem nie uciekniemy, ale musimy pamiętać, że nawet zimą nie zawsze musi występować. Najgorsze jest to, że bardzo trudno jest ocenić jakość powietrza gołym okiem. Piękna pogoda za oknem może okazać się bardzo zwodnicza. Nieraz jest tak, że w zimowy dzień miłe słońce przyciąga na wiślaną skarpę rzesze spacerowiczów, a w powietrzu przekroczone są wszelkie normy stężenia pyłów.

Podstawowym sposobem na uniknięcie narażania zdrowia bez potrzeby jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń. Niestety w Górze Kalwarii nie mamy dziś profesjonalnej stacji pomiarowej. Takowa jest najbliżej w Konstancinie oraz Otwocku. Samorządy Gminy Piaseczno oraz Lesznowola same zadbały o takie stacje, z których już od jakiegoś czasu zbierają dane i poddają je analizom.

Podejmujemy walkę

Jako mieszkańcy Góry Kalwarii sami bierzemy sprawy w swoje ręce i dlatego wzięliśmy udział w konkursie organizowanym przez AVIVĘ. Dziki przeprowadzonej akcji informacyjnej oraz oddanym przez Mieszkańców głosom na terenie Góry Kalwarii zostanie zainstalowany jeden ze 150 czujników pomiaru jakości powietrza. To w ramach akcji „Wiem, czym oddycham”. Zaproponowaliśmy budynek Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w centrum Góry Kalwarii, znajdujący się przy ulicy Ks. Sajny 2a. Wierzymy, że taki czujnik jest potrzebny dla Góry Kalwarii, aby zdać sobie sprawę ze skali zjawiska i zacząć podejmować działania, które w przyszłości ograniczą ilość substancji szkodliwych w powietrzu.

Jako Stowarzyszenie Nowa Kalwaria przygotowaliśmy także petycję do władz gminy w sprawie budowy na terenie gminy systemu pomiaru jakości powietrza. Czekamy na odpowiedź i działania gminy w tej materii. Poniżej treść petycji.

Zachęcamy do wsparcia!

Fajny tekst o smogu i akcji Avivy prezentujący główny powód dlaczego dzieci tak często chorują: http://mumandthecity.pl/glowny-powod-dlaczego-nasze-dzieci-tak-czesto-choruja/

Filmik Akcji AVIVy: https://www.youtube.com/watch?v=VYmN2IxzWW8

Smog w Polsce: https://www.youtube.com/watch?v=pX22KVTdc5c